Współpraca MBP i PSP 20

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu od 2017 roku współpracuje z oddziałami międzynarodowymi Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Opolu. W ramach programu Ameryka w twojej bibliotece prowadzimy lekcje biblioteczne i warsztaty oparte na literackich dziełach amerykańskich i książkach dla dzieci. Zajęcia odbywają się w języku polskim, ale poruszają tematy z zakresu historii, kultury, sztuki, sportu i literatury.

Podczas czterech lat uczniowie:
– przenieśli się do świata bajek Walta Disneya, wytwórni Hanna Barbera oraz przeżyli galaktyczną przygodę z bohaterami Gwiezdnych Wojen.
– Bawili się razem z bohaterami amerykańskiej literatury dziecięcej: Cliffordem – wielkim czerwonym psem, Georgem – rezolutną małpką czy Garfieldem – zabawnym kotem oraz super bohaterami komiksów Marvela.
– Pogłębili swoją wiedzę na temat życia i twórczości takich osób jak: Martin Luther King, Steve Jobs, Herbert Hoover, ze świata literatury: Jim Davis i Eric Carle – mistrz ilustracji, ze świata sztuki i muzyki: Elvis Presley, Louis Armstrong czy Andy Warhol.
– Nauczyli się ważnych dat w historii Stanów Zjednoczonych oraz amerykańskich świąt.
– Zwiedzali słynne miejsca USA oraz stan Alaska.
– Odkrywali kosmos razem z załogą Apollo 11.
– Poznali wielkich Amerykanów – odkrywców i wynalazców np. Thomasa Edisona, Neil’a Armstronga, Amelie Earhart, braci Wright czy Benjamina Franklina.

Ponadto uczniowie wzięli udział w kilku ciekawych spotkaniach w naszej bibliotece:
– Spotkanie z Konsul ds. Prasy i Kultury Amy Steinmann na temat historii pierwszego lądowania na Księżycu.
– Wernisaż wystawy – Apollo 11 – Misja Księżyc w związku z 50. rocznicą lądowania na Księżycu.
– Spotkanie z zawodnikami Towers Opole na temat futbolu amerykańskiego.

Uczniowie zainspirowani lekcją o misji Apollo 11 sami stworzyli swoją wystawę, którą można było oglądać w naszej Bibliotece.