Uczniowie klasy Ve w finale III edycji konkursu oratorskiego w Sądzie Okręgowym w Opolu

W dniu 4 grudnia udaliśmy się całą klasą do Sądu Okręgowego w Opolu, by wziąć udział w niezwykłej rozprawie, w której oskarżani byli znani bohaterowie lektur szkolnych, a uczniowie występowali w charakterze ich adwokatów lub prokuratorów. Niecodzienna rozprawa miała charakter inscenizacji, ale jednocześnie była finałem III edycji konkursu oratorskiego „Bronię lub oskarżam bohaterów literackich, których życie postawiło w niełatwej sytuacji życiowej – w oparciu o współczesne zasady prawa”, do którego zakwalifikowali się, w wyniku wcześniejszych eliminacji, uczniowie naszej klasy – Franciszek Deberny i Natalia Ściubidło.

Franek i Natalia, jako uczestnicy zmagań konkursowych, musieli wykazać się umiejętnościami właściwego argumentowania, poprawnego i pięknego przemawiania, ale również pewną znajomością Kodeksu Karnego i języka prawniczego. Udział w finale wiązał się również z koniecznością „zaprezentowania siebie” przed licznie zgromadzoną publicznością, mediami, profesjonalnym składem sędziowskim i komisją oceniającą występy młodych mówców.

Nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem, dając prawdziwy popis umiejętności oratorskich. Znaleźli się w gronie laureatów konkursu: Franek zdobył III miejsce, a Natalia otrzymała wyróżnienie.

Zmagania konkursowe już za nami, ale wrażenia i przeżycia z nim związane na długo pozostaną w pamięci uczestników. Zdobyte doświadczenia na pewno zaprocentują w przyszłości. Już nie możemy się doczekać następnej edycji konkursu.

Małgorzata Hapanowicz
wraz z uczniami klasy Ve